JAK SPĘDZAĆ WIĘCEJ CZASU Z RODZINĄ?

Przyjemniej w domu

W wielu rodzinach dzień wygląda podobnie: poranny bieg z przeszkodami, podczas którego przygotowujemy się do wyjścia, ciągle w niedoczasie, aby tylko zdążyć przed dzwonkiem. Potem jeszcze praca, kilka godzin stresu, napięcia i wreszcie powrót do domu - a tam... "drugi etat". Życie w ciągłym pośpiechu i chęć pogodzenia wszystkiego nie sprzyjają budowaniu rodzinnych więzi i zacieśnianiu relacji. Sprawdź co zrobić aby to zmienić!

Tego typu scenariusz przeżywa codziennie wielu rodziców, martwiąc się jednocześnie, że nie mają czasu, siły i pomysłu na spędzanie czasu z dziećmi. Badania przeprowadzone przez Katedrę Pedagogiki Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień na uczniach ze Śląska i Mazowsza, pokazują jak wygląda ich życie po szkole. Wyniki są alarmujące. Coraz mniej rodziców ma czas dla swoich podopiecznych. Niemal 70 proc. dzieci w wieku szkolnym nie jest przytulanych przez rodziców. Połowa nie je z nimi wspólnych niedzielnych obiadów, a prawie co trzecie dziecko nie spędza z rodzicami wieczorów, bo ci zbyt późno wracają z pracy – pisze "Rzeczpospolita". Wyczerpująca praca jest jednym z głównych powodów takiego stanu. Jeżeli pragniesz więcej czasu poświecać swojej rodzinie, postaraj się poszukać dodatkowych możliwości wspólnego spędzania czasu. Jeżeli będziesz o to zabiegał i razem z dziećmi uwzględnisz to w swoich planach – to stanie się możliwe.

Oto kilka wskazówek, jak spędzać więcej czasu ze swoją rodziną:

1. Przeanalizuj swój dzień i ustal hierarchię ważności

Czy spędzasz w gronie rodzinnym tyle czasu, ile pragniesz? Jeżeli tak nie jest – zrób listę najbardziej pracochłonnych zajęć. Wystarczy kilka minut z kalendarzem w ręku, aby przeanalizować z jakich czynności możecie zrezygnować lub ograniczyć czas na ich realizację. Zaoszczędzony czas poświęć swoim dzieciom i rodzinie. Jeżeli co drugi dzień jeździsz po zakupy, stoisz w korkach i zajmuje Ci to dużo niepotrzebnie straconego czasu – sprawdź czy nie możesz zrobić zakupów on-line? Jest wiele supermarketów oferujących zakupy internetowe z dowozem do domu, a koszt takiej usługi nie jest specjalnie wyższy niż załatwianie tego osobiście. Jeżeli codziennie kupujesz produkty pierwszej potrzeby w sklepie, takie jak woda źródlana – sprawdź ofertę na dostawy wody do domu wraz z nowoczesnym dystrybutorem wody MySpring. Po pierwsze masz załatwiony problem ciągłego pamiętania o zakupach, w Twoim domu nigdy nie zabraknie wody, a każda zaoszczędzona dzięki temu godzina w ciagu dnia – jest na wagę złota dla Twojej rodziny.

2. Jeden wspólny posiłek dziennie

W czasie szalonego tempa życia i szybkich dań istotne jest abyście znaleźli choć chwilę zatrzymania. Takim momentem może stać się wspólny posiłek. Zaplanuj czas tak – aby przygotować wspólnie i spędzić razem przynajmniej jeden posiłek dziennie. Może to być wspólne miłe, nieśpieszne śniadanie (jeżeli odpowiednio wcześnie poprzedniego dnia położycie się spać), albo kolacja. Niech to będzie czas zasiadania przy stole i rozmowy na codzienne i niecodzienne tematy. Dzielcie się przeżyciami i pomysłami. Odsuńcie od siebie złe emoce nagromadzone w pracy, starajcie się poruszać z dziećmi miłe i wspierające tematy.

3. Planuj wspólnie spędzony czas

Kiedy zapytamy dzieci, co czyni rodzinę szczęśliwą, najczęściej odpowiadają: robienie różnych rzeczy razem! Choć jest to oczywiste, pozostaje często niezauważane lub pomijane. Warto planować wspólne zajęcia i nie musi to być coś nadzwyczajnego. Wspólne pieczenie ciasta, wycieczka rowerowa, posadzenie drzewka w pobliskim parku lub nawet wspólne sprzątanie – sprawi, że ten czas zaliczysz do wspólnie spędzonych chwil – koniecznie w miłej i kochającej atmosferze.

4. Ogranicz sobie i dzieciom czas przesiadywania przy komputerze i elektronicznych gadżetach

Unikaj rozpraszania cennego czasu na wykonywanie czynności w pojedynkę np. grę komputerową lub siedzenie przed telewizorem. Ustal zasady pomagające w eliminowaniu nieumiarkowanego korzystania z komputera, tableta i telewizji. Oglądaj wspólnie z dziećmi te programy, które albo są śmieszne albo wartościowe i przy których efektywnie, a nie pasywnie spędzicie czas.

5. Ogranicz wożenie dzieci na dodatkowe zajęcia lub spędzaj z nimi ten czas

Wozisz dzieci na treningi? Znajdź taki sport, który możecie uprawiać rodzinnie – jest ich mnóstwo: capoeira, piłka nożna, sporty walki, pływanie. Biegasz? Weź dziecko ze sobą! Spędzaj czas ze swoimi pociechami biorąc udział w ich zajęciach, kiedy tylko nadarza się ku temu okazja. Będzie to dla dzieci sygnałem, że ważne jest dla rodziców to, czym się one zajmują. Czas dojazdu na zajęcia wykorzystaj na wspólną rozmowę.

6. Pomagaj dziecku w odrabianiu lekcji

Pomóżcie dzieciom zaplanować i zorganizować sprawy szkolne – tak aby nagromadzone zadania domowe nie sprawiły, że dzieci poczują się przytłoczone. Rodzice, którzy znajdują czas na pomoc dziecku, ułatwiają im radzenie sobie z tą presją. Dzieci uczą się w ten sposób zaufania i szacunku do rodziców, a rodzice mają okazję do przekazania im swoich wartości.

Dobre relacje rodzinne są ważniejsze niż odnoszenie sukcesów w pracy lub w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia. Patrząc wstecz na minione lata, kiedy nasze dzieci będą już dorosłe – tylko niewielu rodziców przyzna, że powinni więcej czasu spędzać wtedy w biurze :)

Przeczytaj również:

PRACUJĘ WIĘC JESTEM – 6 SPOSOBÓW NA NIE BYCIE ZAJĘTYM>>

10 RZECZY KTÓRYCH NIE NALEŻY ROBIĆ PRZED PÓJŚCIEM DO PRACY>>