Woda gazowana - najpopularniejsze fakty i mity

Niektórzy są zwolennikami wody gazowanej, inni zaś zachwycają się właściwościami wody bez gazu i popijają ją regularnie bez dodatków lub urozmaicają jej smak świeżymi owocami. Spór o to, która woda jest lepsza czy też bardziej wartościowa, dotyczy przede wszystkim ich właściwości zdrowotnych. Kiedy jedni bezsprzecznie twierdzą, że woda gazowana wręcz szkodzi zdrowiu, drudzy utrzymują, że bąbelki wspomagają pracę organizmu.

Od razu zapewniany, że nie musisz całkowicie rezygnować z wody gazowanej. Ważne jest to, aby w ogóle regularnie sięgać po wodę, a z tym Polacy mają duży problem. Ponad połowa płynów, które przyjmujemy, to słodzone, kaloryczne napoje.

O właściwościach wody wiemy wszystko, dlatego zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze fakty i mity na temat wody gazowanej, które rozwieją wszelkie wątpliwości i pozwolą odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy woda gazowana jest zdrowa?

Woda gazowana, czyli skąd się wzięły bąbelki?

Woda gazowana, zwana wodą sodową, pojawiła się w przemyśle już w XVIII wieku w Anglii. Od wody niegazowanej różnią ją bąbelki powstające dzięki nasyceniu wody dwutlenkiem węgla o różnym stężeniu. Można wyróżnić 3 rodzaje wody gazowanej:

 • niskonasycona dwutlenkiem węgla – poniżej 1500 mg/l,
 • średnionasycona dwutlenkiem węgla – od 1500 do 4000 mg/l,
 • wysokonasycona dwutlenkiem węgla – powyżej 4000 mg/l.

Sprawdź, jak dzięki Eden Springs mieć najwyższej jakości czystą wodę bez żadnych ograniczeń zawsze pod ręką.

Fakty i mity na temat wody gazowanej – czy woda gazowana szkodzi?

Mity związane z właściwościami wody gazowanej stawiają ją zwykle w złym świetle, a każdy argument przemawiający na korzyść napoju z bąbelkami wydaje się podejrzany lub nieprawdziwy. Tymczasem woda gazowana wpływa pozytywnie na trawienie, doskonale orzeźwia i działa lekko moczopędnie, jednak nie wszyscy powinni spożywać bąbelki w dużych ilościach. Oto najczęściej pojawiające się mity na temat wody gazowanej i fakty, które warto znać.

MIT 1: Woda gazowana niszczy szkliwo – woda gazowana, przez działanie dwutlenku węgla, jest bardziej kwasowa niż woda niegazowana, jednak nie ma to wpływu na erozję szkliwa. Aby powyższe stwierdzenie mogło być prawdą, musielibyśmy przed połknięciem płynu trzymać go w ustach co najmniej kilkanaście minut. Zdecydowanie większym wrogiem naszego szkliwa są słodzone napoje gazowane, a dokładniej – obecna w nich wysoka zawartość cukru.

MIT 2: Woda gazowana powoduje osteoporozę, czyli szkodzi naszym kościom. Czynnikami powodującymi usuwanie wapnia z kości są: nadmiar sodu i fosforu w diecie oraz niedobór magnezu i witaminy D. Wszystkie wymienione pierwiastki znajdziemy w wodzie gazowanej, dlatego warto wybierać wodę niskosodową z wysokim stężeniem magnezu i wapnia.

MIT 3: Częste picie wody gazowanej pogarsza stan naszego zdrowia. W niektórych przypadkach wody gazowane mogą okazać się lepszym wyborem niż niegazowane. Są również bardziej stabilne mikrobiologicznie, czyli dłużej zachowują świeżość. Woda gazowana przynosi pozytywne efekty w leczeniu nadkwasoty żołądka, zaburzeniach funkcjonowania jelit czy infekcjach dróg moczowych. Już sam dwutlenek węgla, uznawany błędnie za pogarszający naszą kondycję, pomaga we wchłanianiu magnezu i wapnia. Co więcej, bąbelki ułatwiają pozbycie się niestrawności i zaparć.

MIT 4: Woda gazowana utrudnia odchudzanie. Nie ma żadnych dowodów na to, że woda gazowana w jakikolwiek sposób utrudnia odchudzanie czy uniemożliwia pozbycie się tkanki tłuszczowej. Każdy, kto wciąż ma wątpliwości, czy woda gazowana tuczy, powinien wiedzieć, że zła sława gazowanych napojów wzięła się stąd, że większość z nich zawiera ogromne ilości cukru. Dodatek dwutlenku węgla do wody przynosi szereg korzyści – sprawia, że woda oczyszcza organizm z toksyn i lepiej nawadnia po wysiłku fizycznym. Dlatego jeśli jesteśmy na diecie, nie powinniśmy się obawiać, że picie wody gazowanej zaszkodzi naszej sylwetce.

FAKT 1: Woda gazowana szybciej gasi pragnienie i orzeźwia. Jeśli zdecydujemy się sięgnąć po napój gazowany, woda będzie lepszym wyborem niż kaloryczne, słodzone napoje. Nasycona dwutlenkiem węgla woda szybciej gasi pragnienie, a musujące bąbelki dodają orzeźwienia. Powinniśmy przy tym pamiętać, że ugaszenie pragnienia i orzeźwienie nie są tożsame z dostatecznym nawodnieniem organizmu. Bąbelki podrażniają błonę śluzową żołądka i przewodu pokarmowego, dzięki czemu szybko zaspokajamy chęć na wodę, ale – mimo tego sygnału – nasz organizm potrzebuje jej więcej. Oprócz wody gazowanej powinniśmy więc dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wody bez gazu.

FAKT 2: Woda gazowana nie dla osób z problemami zdrowotnymi. Z wodą gazowaną nie można przesadzić, a negatywne działanie dużej ilości bąbelków szczególnie mocno odczują osoby:

 • z nawracającymi problemami gastrycznymi,
 • z refluksem żołądkowo-przełykowym,
 • z zespołem jelita drażliwego,
 • mające nadżerki i wrzody żołądka,
 • borykające się ze wzdęciami i zgagą,
 • mające poważne kłopoty z krtanią,
 • cierpiące na POCHP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc,
 • walczące z nadciśnieniem tętniczym.

Bąbelki zawarte w wodzie gazowanej mogą bowiem podrażnić ścianki jelita i śluzówkę żołądka oraz powodować wzdęcia.

FAKT 3: Woda gazowana dobra po wysiłku fizycznym – oczywiście w rozsądnych ilościach. Woda gazowana szybciej się wchłania, poprawia samopoczucie i oczyszcza organizm z toksyn, dlatego szczególnie poleca się ją osobom aktywnym, które powinny jednak pić ją naprzemiennie z wodą bez gazu.

FAKT 4: Nie należy pić wyłącznie wody gazowanej – całkowite wykluczenie z diety wody niegazowanej i zastąpienie jej wodą z bąbelkami nie jest rozsądnym pomysłem. Nadmierne ilości gazu mogą bowiem doprowadzić do wzdęć, uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej i rozpychania jelit. Wodę gazowaną należy więc pić z umiarem i powoli.

FAKT 5: Woda gazowana niewskazana dla małych dzieci. W przypadku dzieci, szczególnie tych pijących łapczywie, bąbelki mogą dostać się do nosa i niebezpiecznie podrażnić jego śluzówkę.

Woda gazowana – jak wybrać najzdrowszą i najsmaczniejszą?

Do smacznej i zdrowej wody gazowanej, zawierającej odpowiednie ilości magnezu i wapnia, możesz mieć dostęp w każdej chwili. Dystrybutor wody gazowanej od Eden Spring umożliwi szybkie gazowanie wody jednym przyciskiem. Dzięki pre-filtrowi o dokładności filtrowania 5 mikrometrów oraz filtrowi z aktywnym blokiem węglowym, zmiękczającemu wodę i filtrującemu do 1 mikrometra, masz pewność, że otrzymasz za każdym razem świeżą wodę najwyższej jakości.

Możesz wybrać dystrybutor wody filtrowanej w wersji wolnostojącej lub nablatowej. Wiele zależy od tego, jak wiele osób będzie korzystać z urządzenia. W przypadku hoteli czy restauracji, w których zapotrzebowanie na wodę jest bardzo duże, warto zdecydować się na urządzenie o wysokiej wydajności – 45 lub 30 litrów na godzinę.

Sprawdź, w jaki sposób zapewnić sobie i gościom najlepszą wodę gazowaną.