Właściwości wody mineralnej i źródlanej

Woda i kawa

Naturalna woda mineralna czy woda źródlana? Obie są wodami podziemnymi naturalnego pochodzenia, które wypływają na powierzchnię ziemi samoczynnie lub są czerpane z ujęć głębinowych, w przypadku wody mineralnej, lub z czystych źródeł, z płytszych warstw podziemnych, jeśli chodzi o wodę źródlaną, głównie przy użyciu studni głębinowych lub odwiertów.

Główną różnicą między wodą źródlaną i wodą mineralną jest jej skład. W wodzie mineralnej skład mineralny pozostaje niezmienny, natomiast od wody źródlanej nie wymaga się tego, może on ulegać niewielkim zmianom. Obie jednak w tym samym stopniu zachowują pierwotną czystość i obie dla nas posiadają te same zalety i właściwości.

Podstawowe właściwości naturalnej wody mineralnej

Woda mineralna powinna spełniać podstawowe warunki, aby być uznaną za naturalną wodę mineralną, między innymi: 

  • Być pitną wodą podziemną naturalnego pochodzenia,

  • Samoczynnie wypływać na powierzchnię ziemi lub przy użyciu technik wydobywczych,

  • Zachować pierwotną czystość, cechę niezbędną dla wody zdatnej do spożycia,

  • Podstawowe właściwości wody mineralnej, jak również jej skład, powinny być stabilne, w granicach niewielkich fluktuacji.

Główne zalety wody mineralnej

Jedną z podstawowych zalet wody mineralnej, niezależnie od tego, czy jest źródlana, czy z innych metod pozyskiwania, jest właśnie jej skład chemiczny. Istnieją pewne różnice w zależności od źródła, z którego została ujęta, jednak większość z nich jest bogata w wapń, magnez, siarczany i żelazo.

Wapń jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za utrzymanie wysokiej gęstości mineralnej kości, jego spożycie w odpowiednich ilościach pomaga w ich wzmocnieniu oraz zapobiega chorobom układu kostnego, takim jak osteoporoza.

Magnez działa wzmacniająco na nasz system odpornościowy, podczas gdy siarczany posiadają silne właściwości odtruwające. Żelazo, z kolei, przeciwdziała efektom starzenia się, oraz odpowiada za utrzymanie optymalnego poziomu tlenu oraz rozprowadzanie go w organizmie.

Zawarte w wodach podziemnych minerały są dobrodziejstwem dla naszego zdrowia. Oprócz czterech wyżej wymienionych, sód, cynk, potas oraz chlorki są jednymi z istotniejszych.

Inne dobrodziejstwa wody

 • Obie, woda źródlana i woda mineralna, służą do stabilizacji równowagi elektrolitycznej w organizmie człowieka. Znajdujące się we krwi, w moczu i w płynach ustrojowych elektrolity, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, korzystnie wpływają na krążenie krwi oraz pobudzają właściwe działanie mięśni, dlatego tak istotne jest utrzymanie ich równowagi.

 • Zapobiegają próchnicy.

 • Wody źródlane są niezastąpione jako naturalny środek łagodzący bóle reumatyczne oraz opuchliznę.

 • Wody mineralne wpływają na zdrowie układu krążenia

 • Regulują cholesterol.

 • Dzięki odpowiedniej zawartości magnezu i wapnia, naturalna woda mineralna zapobiega formowaniu się kamieni nerkowych, obniżając stężenie szczawianu wapnia, w dużej mierze będącego przyczyną powstawania tych bolesnych stwardnień. 

 • Jest szczególnie zalecana kobietom w ciąży, ponieważ spożycie wody mineralnej pomaga w nawodnieniu organizmu, a zarazem sprzyja narodzinom zdrowego dziecka. Niszczy zarazki będące źródłem wielu infekcji wirusowych i bakteryjnych, pobudza zdolność organizmu do efektywnej pracy oraz zapobiega niedoborowi składników odżywczych.