PODARUJ SERCE CZYLI DLACZEGO WARTO POMAGAĆ

Twoja firma

Koniec roku to dobry moment aby zastanowić się jak można wesprzeć najbardziej potrzebujących i jak mądrze pomagać. Filantropia czy dobroczynność może mieć różne formy, zazwyczaj przybiera ona jednak kształt pomocy finansowej. Jeżeli jesteś ciekawy jak to robić z głową i chcesz poznać korzyści płynące z regularnego pomagania – przeczytaj ten artykuł.

Filantropia i wspieranie finansowe organizacji dobroczynnych jest różnie odbierane i oceniane w zależności od własnego punktu widzenia. Niezależnie jednak od tego czy uznajemy, czy też nie finansową pomoc różnym organizacjom, czy wolimy raczej osobiście zaangażować się w wolontariat – jedno jest pewne: pomagać warto regularnie. Polska jako kraj zajmuje dalekie, aż 75 miejsce w rankingu 135 przebadanych krajów pod względem zaangażowania w dobroczynność. Czas przełamać tę negatywną tendencję!

POMAGAJĄC - SPEŁNIASZ SIĘ JAKO CZŁOWIEK Nie trzeba się rozwodzić nad kwestią użyteczności pomagania – wystarczy spojrzeć na efekty danej organizacji, która działa na rzecz potrzebujących. Takie organizacje jak UNICEF czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzą spektakularne akcje, których efektem jest pomoc dużej liczbie potrzebujących. Warto poznać zasady na jakich działają duże organizacje charytatywne aby wiedzieć, że to co może spotkać się u nas z falą krytyki jest niezbędnym narzędziem działania i rozwoju danej instytucji. Jeżeli organizacje dobroczynne mają rosnąć i stale zachęcać nas do filantropii – to muszą inwestować oraz ponosić koszty. Świetnie wyjaśnia to wykład TED “The way we think about charity is dead wrong” - który możecie obejrzeć tutaj z polskimi napisami.

Pamiętajmy, że krytyka dobroczynności wzmaga nieufność i niezdecydowanie tych osób, które mogłyby stać się darczyńcami, a z powodu braku zaufania nie są. Pogorszenie opinii o organizacjach dobroczynnych spowodowało znaczący spadek liczby osób deklarujących przekazywanie pieniędzy na cele dobroczynne z 32% w 2013 roku do 21% w roku 2014 w Polsce.

POMAGAJĄC – ZYSKUJESZ Koniec roku jest dobrym momentem żeby dokonywać wszelkich darowizn. Przede wszystkim dlatego, że wiemy już jaki mamy dochód za zeszły rok, jakie ponieśliśmy koszty uzyskania przychodu i z których ulg będziemy korzystać. Jeżeli przekazaliśmy darowiznę organizacji charytatywnej, możemy odliczyć kwotę darowizny od opodatkowanego dochodu i zaoszczędzić całkiem sporą sumę. Warunkiem odliczenia tej kwoty jest przekazanie darowizny w ciągu roku podatkowego. To znaczy, że jeżeli chcemy rozliczyć ją w zeznaniu rocznym za 2014 rok, musimy ją przekazać do końca grudnia 2014.

Od podstawy opodatkowania można odliczyć darowizny w kwocie nie wyższej niż 10% uzyskanego dochodu. Prawo uznaje 33 możliwe obszary działalności w ramach pożytku publicznego w tym m.in.: działalność charytatywna, ochrona zdrowia, rozwój przedsiębiorczości, pomoc osobom niepełnosprawnym itd. Nie wszyscy mogą skorzystać z odliczenia darowizny. Nie skorzystają z tej możliwości przedsiębiorcy z kartą podatkową lub opodatkowani podatkiem liniowym. Osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, mogą odliczyć darowiznę od przychodu. Darowizny dokonujemy poprzez wpłatę na konto. Potwierdzenie przelewu jest jedynym potrzebnym dokumentem udowadniającym dokonanie darowizny. Darowizn nie należy mylić z 1 proc. dla OPP – są to dwie zupełnie niezależne od siebie formy wspierania organizacji pożytku publicznego.

POMAGAJĄC – MOŻESZ NIE NARUSZAĆ SWOICH FINANSÓW Część organizacji dobroczynnych realizuje działania nie wymagające wyciągania portfela. Takim przykładem jest Program PAJACYK prowadzony przez PAH Polską Akcję Humanitarną. Celem Pajacyka jest pomoc głodnym dzieciom w Polsce i na świecie - aktualnie na Ukrainie i w Syrii. W programie tym można pomagać bez użycia środków finansowych, poprzez przekazanie organizacji zgromadzonych punktów payback lub przez codzienne wejścia na stronę www.pajacyk.pl i kliknięcie w brzuszek Pajacyka. Te kliki przekładają się na emisję reklam, a sponsorzy fundacji płacą za każdą ich odsłonę. Wystarczy ustawić sobie stronę Pajacyka jako startową i klikać codziennie.

Innym sposobem na regularne pomaganie jest kupowanie produktów i usług, z których część dochodu przekazywana jest na cele dobroczynne. Wiele firm zaangażowanych w pomoc instytucjom dobroczynnym przeprowadza takie akcje. Warto zauważyć i docenić taką wartość, przy decyzjach zakupowych. W latach 2013-2014 Eden Springs przekazało na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwotę 253 953 zł. Jeżeli zamówisz u nas dostawy wody w styczniu i lutym lub dostawy kawy w 2015 roku – od każdej nowej umowy przekażemy na konto WOŚP 20 zł.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wspieraj WOŚP. Pamiętajmy, że pomagać innym można na wiele sposobów – niekoniecznie przekazując pieniądze. Dobroczynność ma wiele twarzy, a każde działanie na rzecz innych osób jest dobre i wartościowe. Warto wyrobić sobie nawyk pomagania i robić to regularnie.