Obniżanie śladu węglowego – dlaczego to ważne dla firmy?

Twoja firma

Ochrona środowiska to nie moda ani nawet wybór. To obowiązek, który trzeba spełnić, aby zapewnić sobie i innym jak najlepszą jakość życia. Dotyczy to każdego, również właścicieli firm. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw przywiązuje wagę do minimalizowania swojego śladu węglowego, a klienci doceniają te starania. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że 67% klientów chętniej sięga po produkty mające niski ślad węglowy.

Czym jest ślad węglowy? Najprościej można wytłumaczyć ten termin jako ilość gazów cieplarnianych produkowanych przez osobę lub przedsiębiorstwo albo emitowanych przy wytwarzaniu danego produktu. Pierwszym krajem, w którym liczono ślad węglowy, jest Wielka Brytania, a stamtąd ten trend przeniósł się na cały świat.

Jak zmniejszać ślad węglowy na co dzień?

Aby zmniejszać ślad węglowy, nie potrzeba wielkich inwestycji czy drastycznych zmian. Można to z łatwością robić w życiu codziennym, co pokazuje przykład świadomych konsumentów. Aby obniżyć emisję gazów cieplarnianych, warto:

  • wybrać komunikację publiczną zamiast samochodu jako główny środek transportu do pracy;
  • korzystać z nowoczesnych, energooszczędnych urządzeń;
  • wprowadzić ekologiczne nawyki, takie jak zastąpienie oferowanych w sklepach foliowych jednorazówek torbami wielorazowego użytku.

Jak zmniejszać ślad węglowy w firmie

Przedsiębiorstwa również powinny dbać o jak najmniejszy ślad węglowy. Jak to zrobić? Sposobów jest wiele. Warto korzystać z odnawialnych źródeł energii oraz energooszczędnych artykułów. Należy też zwrócić uwagę na to, skąd pochodzi np. woda, którą udostępnia się pracownikom. Ciągłe kupowanie zgrzewek półtoralitrowych butelek PET generuje olbrzymie ilości plastiku (taka butelka rozkłada się nawet 1000 lat!).

Jak więc temu zaradzić? W zmniejszeniu ilości odpadów mogą pomóc dystrybutory wody oferowane przez Eden Springs. Wykorzystanie osiemnastolitrowych butli wielorazowego użytku generuje znacznie niższy ślad węglowy – dzięki temu jest to rozwiązanie bardzo przyjazne środowisku.

Jak dbać o przyrodę w miejscu pracy? Przykład musi iść z góry

Filozofia dążenia do neutralności węglowej (ang. carbon neutrality), czyli sytuacji, w której firma usuwa z atmosfery taką samą ilość gazów cieplarnianych jaką emituje podczas produkcji swoich wyrobów, staje się coraz bardziej popularna wśród największych graczy na światowych rynkach.

Stanowisko Antonio Alarcona, prezesa Eden Springs, jest w tej sprawie jasne: neutralność węglowa to sprawa kluczowa dla firmy, ponieważ przynosi korzyści nie tylko przedsiębiorstwu, ale też pracownikom i klientom. Całą wypowiedź, wraz z opisem działań innych firm, można znaleźć w tym artykule (tekst w języku angielskim).