Mała biblioteka niekonwencjonalnego myślenia

Twoja firma

 

Mówi się, że każdy sztab generalny planuje poprzednią wojnę... Gdy myślący starymi kategoriami francuscy generałowie czekali na frontalny atak w bezpiecznych bunkrach linii Maginota, niemieckie kolumny pancerne rozjeżdżały gąsienicami już połowę ich kraju. Oni dali się zaskoczyć niekonwencjonalnej strategii, ale Ty nie możesz sobie na to pozwolić.

Zamiast być niewolnikiem biznesowych stereotypów sięgających czasem głęboko w lata 80-te, pójdź pod prąd utartych schematów.

Może zainspiruje Cię do tego poniższy wybór lektur. Myśl negatywnie!

Czy wszyscy wokół namawiają Cię nieustannie byś “myślał pozytywnie”? Jeśli masz wrażenie, że przesadny entuzjazm wcale nie jest drogą do sukcesu — masz całkowitą rację. Powszechny hurraoptymizm wmawiany nam przez wszystkich - i autorytety, i brukowce - może być bardzo niebezpieczny. W tym świecie każdy sceptyk jest na wagę złota, a dostrzeganie zagrożeń cenną umiejętnością. Nie chodzi przy tym o to, by patrzeć na świat przez czarne okulary, wyczekiwać porażek lub obnosić się z posępną twarzą. Ale by umieć przewidywać czarne scenariusze i przygotowywać na nie siebie, i swoją firmę. Odważ się myśleć negatywnie! - to przynosi wyniki.

KS5

Myśl negatywnie! Niekonwencjonalny sposób na rewelacyjne wyniki. Bob Hammel, Bob Knight    

Wkurzający ludzie

Nie oszukujmy się! Świat pełen jest ludzi irytujących – szefów, kontrahentów, współpracowników. Umiejętność radzenia sobie z nimi jest w biznesie nie mniej ważna niż wiedza branżowa czy zawodowe doświadczenie. Jak nauczyć się dobrze współżyć nawet z osobami, które mają zadziwiającą zdolność sabotowania, psucia i zakłócania twoich planów, potrzeb i pragnień?

Zamiast kolejnego szkolenia z technik sprzedaży czy coachingu poświęć energię na opanowanie destrukcyjnych zachowań Czołgów, Snajperów, Wszystkowiedzących, Malkontentów, Męczenników, Wścibskich i całej tej menażerii. Nie wyeliminujesz wkurzających ludzi więc przejmij kontrolę nad relacjami z nimi i zamień konflikt we współpracę.

KS4

Jak radzić sobie z ludźmi, których nie da się znieść. Rick Brinkman, Rick Kirschner    

Zostań minimalistą

Czy łapiesz się czasami na tym, że twoje życie wpadło w pętlę zarabiania po to, by kupić kolejną niepotrzebną rzecz dającą ci zaledwie chwilową radość? Czy twoje myśli nie krążą zbyt mocno wokół „mieć”, choć przecież wiesz dobrze, że treścią życia jest po prostu „być”, ale owo „być” jest zaledwie teoretycznym pojęciem, którego nie potrafisz tak naprawdę doświadczyć? Gdzieś w głębi czujesz, że rozbuchany konsumpcjonizm nie jest fajny, ale nie potrafisz zerwać z nałogiem, prawda?

Rozwiązaniem jest minimalizm, sposób na życie bez niepotrzebnych nerwów, nadmiernych zakupów, rozdmuchanych finansów, a przede wszystkim długów. Jest drogą do zyskania większej wolności, czasu oraz miejsca na to, co naprawdę się liczy w życiu. Pozwoli ci mieć mniej zmartwień, więcej przyjemności, i być zdrowszym. Brzmi zbyt pięknie? - może warto dać takiemu życiu szansę...

KS3

Książeczka minimalisty. Prosty przewodnik szczęśliwego człowiek. Leo Babauta    

Bogaty czy biedny?

Dlaczego jedni ludzie tak łatwo dochodzą do majątku i sukcesów, a inni – często ci bardziej zdolni i wykształceni – całe życie mozolnie wiążą koniec z końcem? Dlaczego piątkowi uczniowie pracują dla trójkowych? Nasz sukces tak naprawdę nie zależy od wykształcenia, inteligencji, umiejętności, szczęścia, czy wybranego zawodu. Każdy ma własny schemat pieniędzy zakorzeniony w podświadomości i to właśnie ten schemat, bardziej niż cokolwiek innego, decyduje o tym, czy będziemy biedni czy bogaci.

Rozpoznaj swój własny „schemat pieniędzy i sukcesu” i zmieniaj go! To jedyny sposób na drogę do prawdziwego bogactwa. Albo zostań tam, gdzie jesteś obecnie wraz ze swoim zestawem myśli o pieniądzach i pracuj na to, by inni spijali śmietankę wypracowanego przez Ciebie bogactwa.

KS2

Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie. T. Harv Eker    

Przestań gonić terminy

Nie daj się ogłupić wielozadaniowemu życiu! Zawrotna szybkość z jaką pędzi świat przyprawia Cię o ból głowy, a życie i praca przypominają bieżnię, w której zepsuł się guzik „stop”? A gdyby tak powiedzieć DOŚĆ temu szaleństwu?

Dzięki programowi Getting Things Done uda ci się zwolnić tempo, zrezygnować z przytłaczających obowiązków i uwolnić się od wiecznej presji zegarka. I to nie poprzez wycofanie się z miejsko-korporacyjnego życia, a dzięki osiągnięciu wewnętrznej równowagi i harmonii. Nauczysz się regularnie czyścić umysł, wyrzucać z głowy śmieci i podejmować szybkie, trafne decyzje. „Bezstresowa efektywność” brzmi jak oksymoron ale... to naprawdę działa i prowadzi do lepszych wyników.

KS1

Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności. David Allen