KASA FISKALNA – OBOWIĄZEK CZY WYBÓR?

Od marca 2015 obowiązek posiadania kas fiskalnych objął kolejne grupy zawodowe. Nowym przepisom i regulacjom podatkowym towarzyszy wiele pytań oraz wątpliwości. Jeżeli rozpoczynasz działalność gospodarczą powinieneś sprawdzić, czy musisz kupić kasę fiskalną i używać jej na co dzień. Możesz również skorzystać z ulgi podatkowej związanej z tym zakupem.

O wyjaśnienie najważniejszych kwestii poprosiliśmy firmę Cloud Planet SA – właściciela sklepu internetowego kreskowe.net – która posiada bogate doświadczenie w handlu kasami fiskalnymi oraz urządzeniami do automatycznej identyfikacji.

Komu kasa fiskalna, komu?
Obowiązkiem stosowania kas fiskalnych bez względu na obrót zostali objęci wszyscy podatnicy, którzy zajmują się świadczeniem następujących usług:
• naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów,
• wymiany opon lub kół,
• prawnych (z wyjątkiem notarialnych),
• doradztwa podatkowego,
• fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych
• lekarskich i stomatologicznych
• gastronomicznych świadczonych przez placówki stacjonarne (także sezonowo) i cateringu.

A jeśli kasy (fiskalnej) brak?
Brak kasy fiskalnej oznacza, że nie można wykonywać usług na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych. Zignorowanie obowiązku, który wszedł w życie 1 marca 2015 skutkuje jednocześnie brakiem prawa do odpisu aż 700 zł od każdej zainstalowanej kasy (jeżeli są to pierwsze kasy), a na dodatek może powodować nałożenie kary finansowej na podstawie Kodeksu Karnego Skarbowego. Warto o tym wiedzieć, gdyż sumiennie stosując się do nowych przepisów można nabyć kasę prawie za darmo!

Jak dostać dofinansowanie?
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministerstwa Finansów podatnikowi przysługuje odpis z tytułu zakupu kas/drukarek fiskalnych ”na start” w wysokości 700 zł, ale maksymalnie 90% ceny netto kasy/drukarki fiskalnej za każde urządzenie. Warto więc na samym początku rozważyć, czy nie będziemy w niedalekiej przyszłości rozszerzać naszej działalności i ewentualnie zakupić od razu kasy rezerwowe, które wdrożymy w odpowiednim momencie, a za które dostaniemy zwrot już teraz. Żeby jednak mieć kasę fiskalną „prawie za darmo” należy pamiętać o skrupulatnym wypełnieniu procedur pozwalających na odpowiedni odpis.

Obowiązki związane z odpisem z Urzędu Skarbowego:
– przesłanie do Urzędu Skarbowego informacji o miejscu i ilości instalowanych kas (osobiście lub listem poleconym najpóźniej dzień przed fiskalizacją urządzenia);
– zakup kasy/drukarki posiadającej ważną decyzję Prezesa Głównego Urzędu Miar;
– kasa/drukarka fiskalna musi być własnością podatnika (należy posiadać dowód zapłaty za kasę);
– kasa/drukarka fiskalna musi być ufiskalniona przed wynikającym z przepisów terminem rozpoczęcia ewidencjonowania;
– wysłanie przez podatnika do urzędu skarbowego „Zawiadomienia o instalacji kasy”, w terminie 7 dni od dnia fiskalizacji;
– rozpoczęcie prowadzenia sprzedaży na urządzeniu fiskalnym w terminie.
Czynni podatnicy VAT dokonują odliczenia w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego, lub za okresy następujące po tym okresie rozliczeniowym. Podatnicy zwolnieni z VAT otrzymują pieniądze na konto na podstawie wniosku składanego do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Kasa z kopią elektroniczną czy papierową?
Na rynku dostępne są dwie kategorie urządzeń: z kopią papierową oraz z kopią elektroniczną. W przypadku tych ostatnich, kopie paragonów i raportów są zapisywane na nośniku elektronicznym np. karcie pamięci identycznej jak w aparatach fotograficznych. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić od 20% do nawet 50% kosztów papieru. Dodatkowo liczba przechowywanych rolek z wydrukami jest znacznie mniejsza niż w przypadku kopii papierowej.

2 komentarze w temacie “KASA FISKALNA – OBOWIĄZEK CZY WYBÓR?

  1. Niestety ciągłe zmiany i ewidencjonowanie sprzedaży związane jest z ukrywaniem dochodów i manipulacjami vatu. Posiadanie kasy wcale nie jest takie straszne, a urządzeń dostępnych na rynku jest b dużo

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *