JAK ZWALCZYĆ JESIENNĄ CHANDRĘ? POZNAJ 6 SPOSOBÓW

Woda i kawa

Dni są coraz krótsze, wieczory coraz chłodniejsze, a w pracy piętrzą się obowiązki których nie mamy ochoty wypełniać. Jeżeli każdy dzień witasz pytaniem "i po co to wszystko?" - ten artykuł jest dla Ciebie. Oto kilka cennych porad, jak nie dać się jesiennej melancholii i przytłaczającym smutkom.

Jeżeli ciąży na Tobie zbyt wiele obowiązków, towarzyszy Ci stres w pracy, jesteś niedoceniany przez przełożonych a zarobki mocno odbiegają od oczekiwań, najprawdopodobniej odczuwasz tego skutki w postaci złego samopoczucia. Problemy natury zawodowej mogą powodować bezsilność, utratę motywacji do pracy, a w konsekwencji nawet depresję.  Warto zwrócić uwagę na objawy jesiennej chandry i zacząć szybko i skutecznie im przeciwdziałać. Zaburzenia nastroju mogą doprowadzić do depresji, która jest poważną chorobą przewlekłą.

Poniżej kilka porad jak przeciwdziałać stanom obniżonego nastroju i wrócić do dobrego samopoczucia:

1. Podejmuj przeciwne działania

Podejmowanie przeciwnych działań stosuje się wtedy, gdy chcemy złe nawyki zastąpić dobrymi. Jest to po prostu zmuszenie się do zrobienia czegoś, co jest dla nas dobre, zamiast wybierania tego co nas pogrąża w apatii, czy bierności. Przykładowo, jeżeli masz ochotę tylko na leżenie przed telewizorem przez cały dzień, to wiesz, że wpłynie to na podtrzymanie depresji. Podjęciem przeciwnego działania będzie w tym wypadku zmuszenie się do wyjścia na spacer. Jest to po prostu zdrowszy wybór. W terapii poznawczo-behawioralnej uważa się, że zmiana zachowania może tworzyć pozytywne zmiany w emocjach. W tym wypadku spacer jest okazją, aby takie zmiany wystąpiły.

2.  Nastaw budzik i pozbądź się rozpraszaczy

Nie chodzi tylko o punktualne wstawanie z łóżka. Budzik możesz ustawić w odniesieniu do wszystkich objawów złego nastroju, aby móc przypomnieć sobie co możesz zrobić aby go uniknąć. Jeżeli na przykład obsesyjnie przeglądasz fejsbuka – nastaw alarm na 5 minut. Po tym czasie wyłącz telefon lub komputer i zrób coś wartościowego. Alarm budzika służy jako sygnał do zwrócenia uwagi na to co powinnieneś zrobić w danym obszarze.

3. Ćwicz

Ćwiczenia to dobry sposób na lepsze samopoczucie. Możesz chodzić, biegać, pływać i najlepiej rób to poza domem. Wychodź często na świeże powietrze, oddychaj głęboko, maszeruj szybkim krokiem – to pobudza krążenie i przemianę materii. Sport daje poczucie szczęścia i satysfakcji z pokonywania własnych ograniczeń.

4. Zaplanuj dzień

Zaplanuj sobie różne czynności, które muszą być zrobione, ale nie zapominaj o rzeczach które sprawiają ci radość. Na liście powinny znaleźć się zadania do wykonania w domu i poza nim z innymi ludźmi. Na każde zadanie przeznacz konkretną ilość czasu i staraj się go nie przekraczać. Nie bierz na siebie zbyt dużo. Zaplanuj tylko to co jest najważniejsze. Pod koniec dnia, gdy wykonasz wszystko, nagrodą będzie uczucie satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

5. Wysypiaj się

Zarówno brak snu, jak i ruchu – a szczególnie długotrwałe okresy nieruchomego, nie przerywanego niczym siedzenia – nie są dla nas korzystne. W okresie jesienno-zimowym nasz organizm inaczej funkcjonuje niż w porach, kiedy dzień jest dłuższy. Kładź się wcześniej spać i wysypiaj się. 7-8 godzin snu to minimum, jakie powinieneś zapewnić sobie na regenerację i odpoczynek.

6. Suplementuj witaminy

Nasza dieta zmieniła się dość drastycznie przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Dużo osób cierpi na brak składników odżywczych. Ich niedobory oddziaływują na mózg i objawiają się między innymi apatią, obniżeniem nastroju, czy spadkiem odporności – to z kolei niekorzystnie działa na nasze samopoczucie. Palmę pierwszeństwa w niedoborach pokarmowych trzymają kwasy tłuszczowe omega 3, witamina D3, magnez, cynk, koenzym Q10, witamina B3 i B12. Zaopatrz się w dobre suplementy, dobrze się odżywiaj i nawadniaj. Efekty zauważysz juz po miesiącu.

Przeczytaj jeszcze:

5 artykułów dzięki którym zwiększysz poziom motywacji w pracy>>

Szef Tobą manipuluje? Oto 5 sposobów jak sobie z tym poradzić>>

Zdenerwowany? Poznaj 3 strategie zachowania spokoju w pracy>>