JAK UBIERAĆ SIĘ DO PRACY? SPRAWDŹ PORADĘ EKSPERTA

Życie biura

Nieformalna marynarka, chinosy lub sztruksy, koszula z kołnierzem na guziczki… jeśli chcesz wyglądać w pracy elegancko, to garnitur nie jest jedynym wyjściem. Sportowa elegancja to styl szykowny i swobodny zarazem. Dzięki niemu możesz stworzyć profesjonalny wizerunek, bawiąc się estetyką. 

Roman Zaczkiewicz Jak ubierać się do pracy

Autorem tego artykułu jest Roman Zaczkiewicz - autor jednego z najpopularniejszych blogów o modzie męskiej Szarmant.pl, właściciel marek odzieżowych Szarmant i Zaczkiewicz oraz sklepu internetowego Sklep.Szarmant.pl

Nawet jeśli w Twojej pracy wymaga się formalnego garnituru, to sportowa elegancja jest także dla Ciebie. Przecież wychodzisz czasem na kolację, do kina czy do parku. Wszędzie tam sportowa elegancja sprawdza się znakomicie. A przedstawiciele zawodów kreatywnych i w ogóle pracownicy firm, w których ścisły dress code nie obowiązuje, mogą na co dzień czerpać z tradycyjnej mody nieformalnej.

Sportowa elegancja wywodzi się z odzieży, którą kiedyś dżentelmeni zakładali, wybierając się na rower, na polowanie czy nawet na tenisa. Ten styl cechują klasyczne i komfortowe fasony, przyjemne i wytrzymałe materiały, interesujące desenie i kolory. Jakie są najbardziej uniwersalne propozycje?

SPORTOWA MARYNARKA  

Marynarka w kratkę z flaneli na zimę Marynarka w kratkę z flaneli na zimę

 

Co ją charakteryzuje? Przede wszystkim matowy materiał, który dobrze komponuje się z chinosami, sztruksami czy nawet jeansami. Poza tym typowe są naszywane kieszenie, a także kontrastujące guziki. Pamiętajmy o dobrym dopasowaniu. Marynarka musi tworzyć prostą linię barków, bez załamań i fałd. Dół powinien nam zakrywać większą część siedzenia. Zwróćmy też uwagę na to, czy marynarka nie odstaje, pozostawiając nieestetyczną dziurę w okolicy kołnierzyka koszuli. 
Jeśli marynarka nie jest ładnie wytaliowana albo ma za długie rękawy, warto ją zanieść do pracowni krawieckiej. Takie poprawki nie kosztują wiele, a dobrze dopasowana marynarka jest bezcenna, bo buduje świetną, męską sylwetkę. Jakie kolory polecam na początek? Przede wszystkim granatową marynarkę wełnianą, która jest uniwersalna i w odpowiedniej oprawie (biała koszula, szare spodnie, jedwabny krawat) sprawdzi się również w bardziej formalnych sytuacjach. Następnie wybrałbym szarą (może być w drobną kratkę). Zimą i jesienią możemy nosić tweedy (na przykład w odcieniach brązu), a na lato polecam marynarkę lnianą (na przykład beżową, błękitną, białą…). Fantastycznie w zestawach koordynowanych sprawdzą się marynarki w kratki. Wtedy spodnie powinny zostać gładkie.

SPODNIE Spodnie z szarej flaneli

Jeśli komuś jeansy się jeszcze nie znudziły, to oczywiście może je nosić ze sportową marynarką, o ile są to spodnie w klasycznym fasonie, bez udziwnień. Ale czemu nie kupić chinosów? To klasyczne spodnie o subtelniejszym kroju niż kowbojskie jeansy. Równie dobrze można je łączyć z marynarką, jak z samą koszulką polo. Chinosy są dostępne w wielu sklepach w Polsce. Rekomenduję przede wszystkim beżowe i niebieskie. Ale można też zaszaleć i wybrać czerwone czy zielone.
Dobrymi spodniami na chłody są ciepłe sztruksy, które doskonale pasują do grubszych marynarek i swetrów. Szukajmy maksymalnie prostego kroju, najlepiej takiego jak w chinosach. Bardzo uniwersalne są też szare spodnie flanelowe, pasujące do większości marynarek.
Wielu mężczyzn zapomina, że należy zadbać o prawidłową długość spodni. Nie powinno się tworzyć więcej niż jedno załamanie nogawki nad butem. Harmonijka jest nie do przyjęcia. Poza tym nawet, gdy stoimy bez butów, spodnie nie powinny się ciągnąć po podłodze – to też jasny znak, że są za długie. Skrócenie nogawek to żaden wydatek.

 

KOSZULA Koszula button  down

W sportowej elegancji standardem jest koszula z miękkim kołnierzem na guziczki (button-down). Można ją zestawiać z nieformalnym krawatem, ale dobrze się nosi również rozpięta u góry. Guziczki utrzymują wyłogi kołnierza na odpowiednim miejscu, więc zachowuje pożądaną formę, nie chowa się pod marynarką czy swetrem. Najczęściej koszula button-down jest wykonana z grubszej, wytrzymałej bawełny, która dobrze wygląda również samodzielnie, bez marynarki. 
Ciekawym urozmaiceniem mogą być koszule we wzory. Te skomplikowane, rzucające się w oczy nie należą oczywiście do uniwersalnych. Najłatwiej zestawiać koszule w mikrowzór (np. widoczne z bliska grochy) albo, przeciwnie, we wzór duży i prosty (jednokolorowa krata lub prążek).

KRAWAT Krawaty typu knit

W Polsce mężczyźni są obrażeni na krawaty – zapomnieli, że można je nosić nie tylko na wielkie uroczystości, ale też na co dzień, bawiąc się konwencją. Krawaty również mogą być nieformalne.
Do najciekawszych należą knity – krawaty dziergane, których powierzchnia przypomina sweter. Najlepiej szukać wełnianych i jedwabnych. Generalnie sportowa elegancja preferuje matowe krawaty, z niezbyt skomplikowanym wzorem. Brytyjczycy na przykład uwielbiają pasy. Poza tym do bardzo uniwersalnych krawatów należą te z gładkiej wełny, które pasują do biznesowego garnituru, ale też do kardiganu.

 

POSZETKA

poszetka dzika ges

Ozdobną chusteczkę wkładamy do kieszonki piersiowej (brustaszy), po to, by ożywić nasz ubiór. Można ją nosić razem z krawatem albo bez niego. Wybierać możemy spośród poszetek gładkich i wzorzystych, wykonanych z różnych materiałów (z jedwabiem i lnem na czele). Wybór jest szeroki i zależy przede wszystkim od naszych upodobań – tu naprawdę możemy sobie pozwolić na fantazję.
Jeśli ktoś mówi, że poszetka musi odpowiadać kolorowi krawata, to jest w błędzie. Możemy nawiązać do koszuli, spodni, skarpetek. Możemy powtórzyć jakąś barwę, którą mamy na marynarce (czyli na przykład dobieramy żółtą poszetkę, bo na marynarce jest żółta kratka). Pamiętajmy tylko, że jeśli marynarka ma wyrazisty deseń, to lepiej nie dobierać bardzo pstrokatej poszetki.

BUTY

Choć wymieniam je na końcu, to nie należy zapominać, że buty to podstawa. Niestety znalezienie dobrego obuwia w klasycznym fasonie nie zawsze jest łatwe. Z pomocą przychodzi sprzedaż internetowa – wiele firm zapewnia na szczęście darmowy zwrot towaru, rozumiejąc, jak trudno jest wybrać buty poza sklepem stacjonarnym. Ale jakich butów szukać?

Przede wszystkim powinny mieć półokrągły nosek (nie szpiczasty, nie kanciasty, nie płaski jak kaczy dziób). Dobrym wyborem będą brogsy, czyli buty z ażurowymi ozdobami, które pomagają skórze oddychać i obniżają formalność obuwia. Niezwykle stylową alternatywą są monki, czyli tradycyjne buty ze sprzączkami.Tym, którym bardzo zależy na komforcie, proponuję klasyczne mokasyny (loafers). Do sportowej elegancji najlepiej pasują buty w odcieniach brązu.

Oczywiście wymieniłem tylko najważniejsze elementy garderoby. Wokół nich można budować bardziej skomplikowany wizerunek, uzupełniając je o inne ubrania. Podobają Ci się wyraziste kratki? Mocne kolory? Wzory roślinne? Chropawe skóry zamszowe? Wzbogać nimi klasyczną ramę sportowej elegancji.