BIEGANIE CZYLI 8 SPOSOBÓW NA JESIENNO-ZIMOWĄ CHANDRĘ

Życie biura

Późna jesień i zima sprawiają, że rzadziej nam się chce uprawiać sport. Brzydka pogoda, brak tchu po pierwszym wysiłku, ból mięśni – to powody, które skutecznie utrudniają wyjście z domu i regularny wysiłek fizyczny. Ale czy warto z tego powodu rezygnować? Zdecydowanie nie warto! Poznaj sposoby na regularne bieganie i stań się "zdrowo zabieganym". Nie trzeba robić wiele, aby czerpać z tego sportu duże korzyści!

Bieganie jest jednym z najbardziej efektywnych ćwiczeń aerobowych, poprawiającym sprawność i wydolność fizyczną. Jest to najbardziej naturalna forma ruchu wzmacniająca układ krwionośny i odpornościowy, redukująca napięcie wywołane stresem oraz sprzyjająca spalaniu tkanki tłuszczowej. Dodatkowo regularne bieganie, sprawi że Twój poziom endorfin znacznie się podniesie i zyskasz lepsze samopoczucie.

Każdy, kto zaczyna nową formę aktywności wie jednak, jak trudne mogą być początki. Niechęć przed wyjściem w brzydką pogodę, brak tchu po pierwszym wysiłku – jeśli przesadzimy, ból nóg etc. Wiele osób rezygnuje z biegania po pierwszych treningach, zanim poczuje przyjemność z regularnego wysiłku. Dla tych którym szczególnie trudno przełamać jesienno-zimową chandrę i zdobyć się na pierwszy trening – mamy kilka rad:

1. POZNAJ WSZYSTKIE KORZYŚCI Z BIEGANIA

Dobra i pozytywna motywacja stanowi motor naszego postępowania i podejmowania decyzji zdrowotnych. Poniższa infografika pomoże Ci poznać w obrazowym skrócie wszystkie podstawowe korzyści z biegania.

dlaczego warto biegać dlaczego warto biegać

 

2. POSTAW SOBIE CEL

Ustal jakie cele chcesz osiągnąć dzięki bieganiu. Czy ma to być zrzucenie wagi, poprawa kondycji, zachowanie dobrego zdrowia, a może udział w maratonie? Jakikolwiek cel Ci przyświeca, musi być konkretny. Po ustaleniu co będzie Cię napędzać w codziennym treningu – zapisz to, koniecznie z konkretną datą do kiedy zobowiązujesz się go zrealizować.

3. WYBIERZ DOBRE BUTY BIEGOWE

To kluczowy element o który musisz zadbać rozpoczynając przygodę z bieganiem. Nie wystarczą zwykłe „adidasy” czy buty, których do tej pory używałeś do fitnessu albo na rower. To powinny być buty do biegania. Obuwie do innych sportów nie ma w podeszwie wystarczających systemów amortyzowania wstrząsów, które pojawiają się przy każdym biegowym kroku. Nie chcesz mieć kontuzji, bólu stawów, otarć? - kup nowe buty do biegania. Postaw je w widocznym miejscu, tak aby przypominały Ci o podjętym zobowiązaniu.

4. DOBIERZ ODPOWIEDNI PLAN TRENINGOWY

Na początek dobrze będzie wybrać plan treningowy i trzymać się go. Możecie skorzystać z naszego planu sześciotygodniowego, albo wybrać dowolny inny dla osób początkujących. Plan sześciotygodniowy łagodnie przygotuje Cię do biegu bez zatrzymywania przez 30 minut. Oto on: infografika-PLAN-TRENINGOWY- eden

5. NIE FORSUJ SIĘ

Na początek swojej przygody z bieganiem nie przesadzaj z wysiłkiem. Biegaj według założonego planu z umiarem, ale regularnie. Pożądane efekty w postaci zdrowia, zgrabniejszej sylwetki, zwiększonej wydajności organizmu przyjdą, ale... wymagają czasu. Największe postępy w bieganiu daje systematyczność. Forsowanie organizmu nie jest wskazane pod żadnym względem, zaczynając od motywacji, a kończąc na bólu mięśni czy ryzyku kontuzji.

6. NIE CHCESZ BIEGAĆ - WYBIERZ NORDIC WALKING

Jeżeli bieganie jest dla Ciebie za ciężkie, szybki chód będzie do niego doskonałym wstępem. Chód z kijkami – Nordic Walking – może doskonale zastąpić bieganie, jeżeli nie chcesz lub nie możesz biegać ze względów zdrowotnych. Warto rozważyć szybki marsz z kijkami jako alternatywę lub wstęp do biegania. Marsz jest równie doskonałym treningiem aerobowym.

7. BIEGANIE ZIMĄ – TO FRAJDA

Zima to doskonały okres na zbudowanie silnych fundamentów kondycyjnych, na które w sezonie wiosennym często brakuje czasu. Regularne treningi o dość niskiej intensywności, spowodowane temperaturą i warunkami atmosferycznymi, wpłyną na poprawę stabilizacji Twoich stawów przez wzmocnienie ścięgien i więzadeł. Dzięki temu zbudujesz zimą bazę, z której będziesz mógł skorzystać wiosną na bardziej intensywnych treningach. Łatwiej przyjdzie Ci zmierzyć się z szybkością, będziesz silniejszy/-a i bardziej wytrzymały/-a. Nie czekaj do wiosny, zacznij biegać zimą!

8. SPRAW ABY BYŁO CIEKAWIE

Jeżeli uważasz, że bieganie jest nudne – spraw aby było ciekawe. Pomoże Ci w tym dobrana do nastroju, motywująca muzyka lub ciekawy audiobook, a może znajdziesz towarzysza z którym łatwiej będzie pokonać kilometry. Dobrym sposobem na urozmaicenie trasy biegowej jest wprowadzanie do niej nowych elementów np. raz na jakiś czas bieg w nieznane z poznawaniem nowych okolic, bieg z konkretnym celem, zbiegi i podbiegi na pofalowanym terenie. To wszystko przełamie rutynę i pozwali poczuć radość w mięśniach.

Bieganie ma bardzo dobry wpływ na nasze samopoczucie i jest doskonałym sposobem na jesienno-zimową chandrę. Wiele osób po długim biegu doświadcza tzw. euforii biegacza. Wszystko za sprawą hormonów szczęścia – endorfin, które wydzielają się podczas wysiłku fizycznego. Osoby biegające regularnie są szczęśliwsze od tych, które tego nie robią. Zatem do dzieła!