9 ciekawostek o wodzie, o których warto wiedzieć

Woda i kawa

Dlaczego woda jest dla nas tak ważna? Większość z nas z pewnością nie zdaje sobie sprawy, jak dużą rolę odgrywa woda w naszym codziennym życiu. Używamy jej podczas podstawowych czynności, takich jak mycie rąk, zębów, a nawet podczas przygotowywania porannej kawy. Tak bardzo jesteśmy do niej przyzwyczajeni, że stała się nieodzownym elementem, bez którego trudno się nam obyć.

Internet, to nieograniczony obszar, w którym wyszukaliśmy warte poznania ciekawostki na temat wody:

1) WODA JEST PODSTAWĄ

Z pewnością pamiętamy z lekcji chemii, że cały nasz kolorowy świat złożony jest z atomów oraz że związek chemiczny używany do określenia wody, to H2O.

A mówiąc w bardziej naukowy sposób: najmniejszym elementem pierwiastka chemicznego - którym może być na przykład tlen lub wodór – jest atom. Te z kolei łącząc się ze sobą tworzą cząsteczki. W swojej molekularnej budowie, woda składa się aż z trzech atomów: dwóch atomów wodoru (H2) oraz jednego atomu tlenu (O).

2) GDZIE WYSTĘPUJE WODA?

Zgodnie z jedną z głównych hipotez, woda obecna była na Ziemi już podczas jej formowania. Zgodzimy się, więc że jest jedną z najstarszych i najpospolitszych istniejących na niej substancji. Ale, w jakich dokładnie proporcjach pokrywa powierzchnię naszej Planety? Spójrzmy na kilka danych, które udało nam się wyłowić:

a) woda pokrywa aż 71% powierzchni Ziemi

b) 96.5% wody na Ziemi to głównie oceany

c) łączna objętość wód podziemnych wynosi około 60 mln km3.

d) według obliczeń organizacji ekologicznych, jeżeli przecieka nam kran i woda kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę – rocznie marnujemy prawie 12 tys. litrów wody

Mamy jej ogromne ilości, ale nasze potrzeby też są gigantyczne.

3) CZY WIEDZIAŁEŚ, ŻE…

Woda jest jedynym na Ziemi minerałem naturalnie występującym w trzech stanach: stałym, ciekłym i lotnym, a ponad 90% światowych zasobów czystej wody znajduje się na Antarktydzie.

4) CYKL HYDROLOGICZNY

Woda na Ziemi jest w ciągłym ruchu, a jej cząsteczki kilkakrotnie zmieniają swoje stany, zapewniając na niej życie. Proces ten nazywa się obiegiem wody w przyrodzie, zwanym również cyklem hydrologicznym. Woda obecna jest w rzekach, pokrywach lodowych, lodowcach, ale też w powietrzu, w glebie – zapewniając jej wilgoć – oraz w warstwach wodonośnych.

5) ILE WODY JEST W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA

Woda jest istotną częścią organizmu człowieka, nie na próżno mówi się, że w ¾ nasze ciało składa się z wody. Gdzie ona się jednak kryje? Nie wyglądamy przecież jak nasiąknięte gąbki. Otóż woda stanowi 60% objętości ciała dorosłego człowieka i ponad 80% ciała noworodka.

Istnieje też różnica w ilości wody w organizmie kobiety i mężczyzny, zarówno ze względu na budowę anatomiczną, jak i poziom sprawności fizycznej – dużo więcej wody gromadzi się w tkance mięśniowej niż w tłuszczowej.

Jako ciekawostkę, aby sprawdzić ile wody zawiera nasze ciało, wykonajmy to proste równanie:

Masa naszego ciała (w kg) x 60% (lub 80% dla noworodka) = ilość wody w ciele w kg

Na przykład: 56 kg x 0.6 = 33,6 kg lub też 33,6 litra

6) 2 L WODY DZIENNIE – KLUCZ DO NAWODNIENIA ORGANIZMU

Odpowiednie nawodnienie organizmu pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie oraz zmniejsza podatność na stres. Nie dziwmy się zatem, że w przypadku odwodnienia odczuwamy spadek siły i brak energii. Aby utrzymać stały poziom nawodnienia, dorosła osoba powinna wypijać około 2 litrów dobrej jakościowo wody dziennie, natomiast przy wysiłku fizycznym lub wyższej temperaturze ilość ta powinna być większa.

7) ILE WODY ZUŻYWAMY PODCZAS CODZIENNYCH CZYNNOŚCI?

Według danych statystycznych, przeciętny Polak zużywa około 150 litrów wody dziennie. Przykładowo zużywamy:

20-40 litrów do spłukiwania toalety

4-7 litrów do mycia naczyń

40-100 litrów podczas jednego cyklu płukania pralki

 

Gdyby wyrazić dzienne zużycie wody w procentach, okazałoby się, że około 97% wody zużywamy na cele higieniczne, mycie i sprzątanie, ale tylko 3% na picie i przygotowywanie jedzenia:

36% przeznaczamy na cele higieniczne

30% zużywają urządzenia sanitarne

15% przeznaczamy na pranie

10% na mycie naczyń

6% na sprzątanie

3% na gotowanie i picie

8) PONAD 95% ZUŻYWANEJ WODY JEST UKRYTE

Mimo, iż powyższe dane wskazują nam przybliżone dzienne zużycie wody, prawda jest taka, że nie jest dla nas oczywiste, gdzie ukrywa się 95% wody. Otóż znajduje się w spożywanym przez nas jedzeniu, produktach, które kupujemy, usługach, które zamawiamy, a nawet w zużywanej energii.

9) CZERPMY ZATEM PRZYJEMNOŚĆ Z PICIA WODY!

W przypadku, gdy codziennie wypijamy tylko 3% wody, zadbajmy o to, aby była ona wysokiej jakości oraz miała dobry smak bez zbędnych dodatków. Skąd taką wodę pozyskać? Otóż, są eksperci, którzy mogliby odpowiedzieć na to pytanie. Chociaż my rzadko zastanawiamy się nad smakiem wody, oni potrafią dojrzeć niewyczuwalne dla nas różnice.

Jednym z nich jest Martin Reise, znany sommelier wody, który obecnie oferuje jedną z najdroższych na świecie butelek z wodą (edycja diamentowa kosztuje około 100 dolarów). W Polsce również zawód ten staje się coraz bardziej popularny, i jak twierdzi hydrosommelier i wiceprezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, Tomasz Kolecki, „ta część kultury kulinarnej w Polsce dopiero się rozwija”.