5 TOKSYCZNYCH PRZEKONAŃ KTÓRE UNIEMOŻLIWIAJĄ OSIĄGNIĘCIE SUKCESU

Twoja firma

Droga do sukcesu nie jest prosta, ale możesz ją sobie ułatwić weryfikując toksyczne przekonania na temat własnej osoby i swoich możliwości. Gdy zaczniesz myśleć inaczej, szanse na sukces gwałtownie wzrosną.

Oto pięć sposobów myślenia, które przekreślają szanse na sukces... oraz - co ważniejsze - porady jak myśleć inaczej.

1. „Nigdy nie trafiają mi się dobre okazje." Witaj w klubie! Jak by to nie wyglądało z zewnątrz, nikt nie dostaje szansy, jeśli na nią nie zasłuży. Na okazję trzeba zapracować. Nie czekaj aż ktoś cię zaakceptuje, awansuje, wybierze, czy w jakikolwiek sposób „odkryje”. Sam inicjuj własne okazje, są wszędzie na wyciągnięcie ręki. Możesz połączyć się niemal z każdym poprzez media społeczne. Możesz tworzyć i sprzedawać swoje własne produkty, projektować i wydawać własne aplikacje, szukać funduszy, inicjować własne projekty i pomysły w pracy... Nie musisz czekać, aż ktoś inny poda ci szansę na sukces na tacy. Sam możesz ją sobie stworzyć, czyli robić to, co ludzie sukcesu robili od wieków. Jedyną rzeczą, która stoi na przeszkodzie, byś skorzystał z szansy, jesteś ty sam - i twoja gotowość, by spróbować. Nie myśl o szansach, które musisz dostać - myśl o tych, z których musisz skorzystać.

2. „Ktoś zawsze mnie blokuje." Może ktoś inny pozbawił cię szansy, zablokował Twój pomysł, czy wziął to co należało się Tobie. Może dostawcy zawiedli, może twojemu partnerowi zabrakło zaangażowania. Może szef nie dostrzega wartości twojej pracy. To wszystko jest bez znaczenia. Nie jesteś w stanie kontrolować innych ludzi. Jedyne co możesz kontrolować to własne życie, własny umysł, własną pracę, własne szczęście. Kiedy coś Ci się nie uda, winy szukaj zawsze u siebie. Jest to nie tylko mądre, ale też prawie zawsze prawdziwe, jak również zupełnie w porządku. Każdy kto odniósł sukces, wielokrotnie ponosił porażki. Większość ludzi sukcesu doznała więcej zawodów i popełniła więcej błędów niż Ty. To jeden z powodów, dla których ostatecznie im się powiodło. Pogódź się z porażkami. Ucz się na błędach i weź na siebie odpowiedzialność za to, by ich więcej nie popełniać, a sprawy potoczą się inaczej. Nigdy nie myśl, że to wina kogoś innego, inaczej gwarantujesz, że tak właśnie będzie.

3. „Po prostu brak mi czasu." Nieprawda. Masz dokładnie tyle samo czasu, co wszyscy inni. Kluczem jest, jak ten czas wypełniasz. Na przykład, każdy potrafi wypełnić kalendarz listą zadań. Ale większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że każde zadanie zajmuje tylko tyle czasu, ile jest niezbędne na jego wykonanie. Większość ludzi wypełnia dany blok czasu, stworzony przez siebie bądź narzucony, tylko dlatego, że właśnie tyle tego czasu dostali. Nie wydłużaj pracy, by wypełnić ramy czasowe. Zamiast tego, rób wszystko najszybciej i najefektywniej, jak się da. „Wolny" czas wykorzystaj na robienie innych rzeczy... tak samo szybko i efektywnie. Nigdy nie myśl, że czas cię ogranicza. Zamiast tego myśl, jak Ty możesz kontrolować swój czas. Kiedy to zrobisz, okaże się nagle, że masz go o wiele więcej, niż ci się wydaje.

4. „Pewnie zrobiłbym to... gdybym wiedział, że się opłaci." Słyszałeś kiedyś, by ktoś mówił: „Gdybym wiedział, że dostanę podwyżkę, byłbym gotów pracować ciężej"? Albo: „Gdybym wiedział, że mój plan wypali, poświęciłbym mu więcej czasu"? Czy też: „Gdybym wiedział, że zysk będzie większy, więcej byłbym w stanie poświęcić"? Uznani pracownicy dostają awanse i podwyżki za ciężką pracę. Innymi słowy, zapracowali na swój sukces. Uznane przedsiębiorstwa zdobywają zyski najpierw dostarczając lepszą jakość. Pracują na swój sukces. Ludzie sukcesu we wszystkich dziedzinach życia zostają „nagrodzeni" za ciężką pracę, jaką włożyli zanim zobaczyli choć najmniejszy zysk. Pracują na swój sukces poprzez wysiłek i poświęcenie. Większość ludzi spodziewa się, że póki nie dostaną więcej, nawet nie pomyślą, by robić więcej. Chcesz odnieść sukces? Nie myśl o zapłacie, jako warunku do włożenia większego wysiłku w pracę, ale jako należnej nagrodzie.

5. „Ale ja jestem zwykłym człowiekiem." Wygodnie jest założyć, że ludzie sukcesu posiadają coś nieuchwytnego - pomysły, talent, ambicję, umiejętności, kreatywność itp. - coś czego Ty nie posiadasz. Rzadko jest to prawdą. Talent zazwyczaj ujawnia się po fakcie. Sukces nigdy nie jest pewny, póki nie zostanie osiągnięty. Oczywiście inni mogą umieć coś, czego Ty nie umiesz (albo jeszcze nie umiesz), ale działa to w obie strony. Nie potrzebujesz posiadać żadnego daru. Potrzebujesz jedynie siebie i woli włożenia w sukces olbrzymich nakładów pracy, wysiłku i determinacji.

Nigdy nie myśl o tym, czego nie masz. Skup się na tym, co masz i przede wszystkim na tym, co jesteś w stanie zrobić. To jest twój prawdziwy dar. Dar, który posiadamy wszyscy.