22 MARCA - ŚWIĘTUJEMY ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Twoja firma

Prawie dwie trzecie naszej planety zajmuje woda. Z tych zasobów aż 97% to morza i oceany, czyli woda słona. Jedynie 2,5% to woda słodka, a mniej niż 1% to woda zdatna do picia. Woda to skarb - musimy o niego dbać - nie tylko dzisiaj, kiedy obchodzimy, ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Wody.

Celem organizacji sponsorujących Światowy Dzień Wody jest prowadzenie kampanii i akcji uświadamiających, jak ogromny wpływ na kondycję ekonomiczną państw oraz zdrowie ludzkie ma prawidłowa gospodarka wodna. W tym roku jego tematem przewodnim jest woda i praca. Chodzi o pokazanie, jak wystarczająca ilość i poprawa jakości wody, może zmienić życie i źródła utrzymania pracowników, a w efekcie przekształcić społeczeństwa i gospodarki świata. Lepsza woda to lepsze miejsca pracy.

Woda jest niezbędna do życia każdemu organizmowi na ziemi. Jednak ponad miliard ludzi ma trudności z dostępem do niej. W krajach takich jak Uganda czy Tanzania miliony ludzi są pozbawione dostępu do czystej wody. W krajach tych brak czystej wody negatywnie wpływa na zdrowie, jest przyczyną wielu chorób i śmierci - głównie dzieci - z powodu czerwonki, biegunki i duru brzusznego. Brak czystej wody negatywnie wpływa również na edukację i dochody. Narody Zjednoczone szacują, że każdego dnia kobiety i dzieci poświęcają ponad 200 milionów godzin lub 25% dnia, nosząc wodę dla swoich rodzin i domów. Tego czasu nie mogą poświęcić na opiekę nad rodziną, naukę lub pracę, dzięki której mogą utrzymywać rodzinę. Ludność żyjąca na terenach ubogich w wodę często cierpi głód, gdyż ma ograniczone możliwości samodzielnej produkcji żywności. woda

UNICEF podkreśla, że dostęp do czystej i pitnej wody jest fundamentalnym prawem człowieka, którego miliony ludzi na całym świecie są pozbawione. 

Szacuje się, że dostępu do czystej wody nie mają mieszkańcy 48 najsłabiej rozwiniętych krajów świata, głównie w Afryce Subsaharyjskiej i Oceanii. Jest to obecnie 663 mln ludzi.

Z danych UNICEF wynika, że dostępu do czystej wody nie ma większość społeczeństw takich krajów jak: Angola, Gwinea Równikowa i Papua Nowa Gwinea.

UNICEF zwraca uwagę na związek dostępności do wody i zmian klimatycznych. Zdaniem organizacji zmiany klimatyczne powodują coraz częstsze występowanie ekstremalnych susz, a ich skutki są odczuwalne przede wszystkim przez dzieci. Szacuje się, że na obszarach dotkniętych suszą mieszka ok. 160 mln dzieci. W czasie suszy wiele rodzin korzysta z zanieczyszczonych źródeł wody, co prowadzi do chorób, pogorszenia ich poziomu życia i zahamowania rozwoju dzieci.

Od początku roku 2011 Eden Springs razem z organizacją „People help People” wspiera ogólnoświatowy projekt zaopatrywania w wodę społeczności Tanzanii i Ugandy. W 2014 roku, udzieliliśmy finansowego wsparcia w budowie kilku studni głebinowych w rejonie Wakiso (Uganda). Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ>>

Woda to skarb - musimy o niego dbać w każdym zakątku świata, również w Polsce.