10 SKUTECZNYCH SPOSOBÓW NA NAUKĘ JĘZYKA

Życie biura

Jeżeli do listy noworocznych postanowień dopisałeś naukę języka obcego – to ten artykuł pomoże Ci to osiągnąć. Poznaj sprawdzone triki poprawiające proces zapamiętywania, opracowane przez Metodyka Mateusza Skibę – eksperta w nauczaniu języków obcych w firmie Lingua Nova. Dla zainteresowanych mamy bezpłatny warsztat na ten temat i 8% rabatu na tłumaczenia!

Po pierwsze: Zaplanuj proces nauki.
Odpowiednio wcześniej podziel materiał na części i tematy, które będziesz przyswajał w odstępach czasowych. Przygotuj plan ogólny, gdzie zaznaczysz tematy, które opanujesz w ciągu tygodnia, 3 dni etc. Zrób plan szczegółowy, w którym zaplanujesz godziny nauki tak, aby były one dla Ciebie najbardziej efektywne. Jeśli jesteś „skowronkiem”, Twój poziom uwagi jest najsilniejszy rano, a jeśli jesteś typem sowy, zdecydowanie lepiej skupisz się wieczorem lub w nocy.

Po drugie: Odpowiednia ilość snu.
Przeciętnie człowiekowi wystarczy 7h snu dziennie. Ale są osoby, którym wystarczy tylko 6h lub takie, które potrzebują dużo więcej snu. Ustal ile czasu potrzebujesz, żeby organizm się zregenerował. Jeśli będziesz wypoczęty i zrelaksowany, Twój mózg łatwiej przyswoi materiał.

Po trzecie: Motywacja i wizualizacja.
Zastanów się, dlaczego chcesz się uczyć? Jakie korzyści Ci to przyniesie za tydzień, miesiąc, kilka lat. Napisz swój cel na kartce i powieś w widocznym miejscu. Wyobraź sobie siebie, jako osobę, która opanowała materiał, którego chcesz się teraz nauczyć. Zastanów się, jakie będziesz miał z tego korzyści? Jak się wtedy będziesz czuł? Do czego wykorzystasz tę wiedzę?

Po czwarte: Korzystaj z mnemotechnik.
Mnemotechniki to sposoby ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie różnych informacji. W procesie pamięciowym wykorzystaj wyobraźnię i skojarzenia (prawą półkulę mózgu), a odciążysz wtedy lewą półkulę, którą na co dzień obarczasz największym ciężarem zapamiętywania wkuwając regułki i suche fakty. Przykładowo, szybciej nauczysz się słów albo zapamiętasz słowa lub liczby w odpowiedniej kolejności (np. szyfr do sejfu), jeśli opracujesz do słów „kluczy” krótką historyjkę. Pomoże Ci ona w łatwy sposób zapamiętać owe słowa lub słowa uszeregowane w odpowiedniej kolejności. Sprawdź jak działa Twoja pamięć, czy działają na Ciebie kolory lub skojarzenia, a może jesteś kinestetykiem, który zapamiętuje przez działanie i ruch?

Po piąte: Powtarzaj materiał.
Człowiek posługuje się dwoma rodzajami pamięci – krótkotrwałą i długotrwałą. Powtarzany materiał pozwala na zarejestrowanie go w pamięci długotrwałej, która stanowi ostatnią fazę przetwarzania wiadomości. Powstaje wtedy trwały ślad pamięciowy – tzw. engram. Pamięć długotrwała koduje słowa i pojęcia z uwagi na ich znaczenie, semantykę, kontaminację – wszystko to, co ich sens przywodzi na myśl. W ten sposób pamięć długotrwała staje się ogromną siecią wzajemnych powiązań. Tak właśnie budowane są mapy myśli.

Po szóste: Rób przerwy krótkie i długie.
Pamięć ludzka ma swoje ograniczenia. Nie zarejestrujemy więcej informacji, niż pozwolą nam na to nasze naturalne predyspozycje, samopoczucie i aktualny poziom skupienia oraz zaangażowania w czynność uczenia się. Rób krótkie 5 – 7 minutowe przerwy, co 30 – 45 minut. Dłuższe przerwy 20 minutowe, co 2h – pomogą Ci wzmocnić poziom skupienia i uwagi, kiedy po przerwie znowu zasiądziesz do nauki.

Po siódme: Aktywność fizyczna i świeże powietrze.
Zanim rozpoczniesz naukę, przewietrz pokój! Jeśli w trakcie przerwy od nauki zrobisz kilka ćwiczeń, poprawisz krążenie krwi. Krew transportuje do każdej komórki Twojego ciała, w tym także do mózgu, niezbędne składniki potrzebne do życia: pokarm oraz tlen. Dlatego właśnie zalecana jest aktywność na świeżym powietrzu lub przynajmniej przy otwartym oknie w pomieszczeniu. Rób skłony, przysiady, skacz na skakance, rozciągnij mięśnie tak, aby się rozluźnić i zredukować napięcie wywołane stresem. Wykonuj ćwiczenia wspomagające synchronizację obydwu półkul mózgowych np. nożyce, żonglerka czy taniec. Każde ćwiczenie, które wymaga współpracy lewej i prawej strony ciała, lewej i prawej ręki lub nogi pomaga Ci w synchronizacji półkul mózgowych. Synchronizacja z kolei przyczynia się do rozwoju tkanki mózgowej.

Po ósme: Podjadaj w czasie nauki.
Ze słodyczy najlepiej wybierz gorzką czekoladę, ponieważ zawiera dużo kakao, które jest bogate w magnez poprawiający m.in. koncentrację. Jedz jabłka. Badacze z University of Massachusetts odkryli, że sok jabłkowy wzmaga produkcję neuroprzekaźnika zwanego acetylocholiną, co prowadzi do usprawnienia działania pamięci. Przegryzaj orzechy, najlepiej włoskie, wzmacniają oraz stymulują mózg do pracy, poprawiają koncentrację. Orzechy zawierają wiele witamin: B1, B2, PP, C, oraz składników mineralnych, takich jak magnez, potas czy fosfor. Spożycie około 30g dziennie orzechów lub migdałów zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na witaminę E oraz magnez.

Po dziewiąte: Pij wodę podczas nauki.
Jedna z teorii głosi, iż informacja lepiej przepływa między komórkami mózgu, gdy są odpowiednio nawodnione. Badania naukowe dowodzą, że właściwe nawodnienie organizmu w czasie egzaminu sprzyja lepszemu wynikowi średnio o 4,8 proc.

Po dziesiąte: Nie przesadzaj z napojami energetyzującymi
Napoje energetyczne przy dłuższym stosowaniu prowadzą do wyczerpania organizmu i problemów ze wzrokiem oraz trawieniem. Zamiast sztucznych energetyków wypij szklankę świeżo wyciśniętego, zielonego soku.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zwiększyć efektywność nauki w szczególności języków obcych – firma LINGUA NOVA ma dla Ciebie ZAPROSZENIE na BEZPŁATNY WARSZTAT "Jak skutecznie uczyć się języków obcych.”

Warsztaty odbywają się cyklicznie co miesiąc. Wejdź TUTAJ>> sprawdź terminy i zarejestruj się.

Dodatkowo mamy dla Was super zniżkę na tłumaczenia w dowolnym języku.

lingua nova