Ten Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z naszego Serwisu, bez zmian w ustawieniach przeglądarki, oznacza, że pliki cookies zostaną zapisane w pamięci Urządzenia. Więcej w Polityce prywatności.
Dołącz do nas:
Logowanie
Eden Springs – strona główna OfertaObsługaPromocjePrzyjemniej w pracyO nasStrefa Klienta

Home O nas O nas O nas Odpowiedzialność społeczna O nas Zaangażowanie społeczne O nas Projekt O nas Projekt BORAMA 2009


200720082009

PROJEKT BORAMA 2009Dzięki wspólnym działaniom z UNICEF udało się do tej pory zainstalować ponad 40 000 metrów rur PVC oraz zwiększyć liczbę podłączeń wodnych. W 2009 roku Eden Springs wraz z UNICEF koncentruje swoje działania na poprawie infrastruktury wodnej w somalijskiej Boramie i jej okolicach.

Borama jest stolicą regionu Awdal leżącego na terenie Somalilandu, z ludnością liczącą około 150 000 mieszkańców. Zajmuje suche, górzyste tereny, skupiające hodowle trzody i gospodarstwa rolne. Borama to ważne centrum edukacyjne, w którym działają liczne szkoły podstawowe, 6 szkół średnich oraz Uniwersytet Amoud, pierwsza powojenna placówka szkolnictwa wyższego w Somalilandzie. W Boramie mieści się również pierwsza w Somalilandzie szkoła dla głuchych, jedyna szkoła tego rodzaju w regionie.

Borama 2009

Borama i jej okolice mają wystarczające podziemne zasoby wodne, jednak lokalny system wydobywania i dystrybucji wody powstał we wczesnych latach 30. Od tamtego czasu liczba mieszkańców powiększyła się ponad dziesięciokrotnie. Kiedy pod koniec lat 80. wybuchła wojna domowa, Borama stała się schronieniem dla tysięcy uciekinierów z terenów dotkniętych wojną, a tym samym musiała użyczyć im swoich, już i tak ubogich, źródeł wody. Gwałtowny napływ uchodźców w połączeniu ze źle działającą infrastrukturą wodną spowodował poważne braki wody, które w 2000 roku przybrały już rozmiary kryzysu.

Unicef zareagował na tę sytuację we współpracy z kilkoma innymi organizacjami pozarządowymi, m.in. OXFAM i HABITAT, zapewniając pomoc materialną, finansową oraz wsparcie administracyjne. UNICEF przedstawił pomysł współpracy o charakterze publiczno-prywatnym (sprawdzony już m.in. podczas prowadzenia prac w Gardo) i utworzenie firmy SHABA, by przeprowadzić kapitalny remont przestarzałej infrastruktury wodnej. Dzięki publiczno-prywatnej współpracy, kierowanej przez UNICEF, SHABA zdołała zapewnić nieprzerwane dostawy czystej wody do Boramy.

Cały projekt w Boramie dotyczy dwóch obszarów działań:

  • Pierwszy to usprawnienia w samej infrastrukturze wodnej, takie jak nowe odwierty, zbiorniki wodne, sieci wodociągowe oraz kioski wodne, których stworzenie już zdążyło poprawić dostęp do wody.
  • Drugi obszar związany jest z ulepszeniem systemu zarządzania (szkolenia pracowników, konserwacja, prowadzenie finansów itd.), który zapewni większą stabilność w usługach wodnych.
Pierwsza faza projektu to oszacowanie potrzeb ludności oraz zlokalizowanie najbardziej newralgicznych miejsc również w okolicach Boramy, które umożliwią w ramach dalszej współpracy najlepsze zaopatrzenie miasta i jego okolic w wodę.

Zakończenie projektuPod koniec 2009 roku zakończyliśmy naszą współpracę z UNICEF a także projekty wodne prowadzone w Somalii. Aby poznać pełen raport i podsumowanie akcji UNICEF kliknij tutaj >>

Polskie akcje wspierające projektMapy projektu EdenGaleria zdjęć

Zapytaj o ofertę
Strefa Klienta