PASJA NIE WYSTARCZY, ABY OTWORZYĆ WŁASNY BIZNES?

Pasja jest tym, co nie tylko lubimy czy kochamy robić, ale w czym jesteśmy diablo skuteczni. Dlatego właśnie swoją pasję możemy przekuć w sukces finansowy. Pytanie tylko czy pasja wystarczy, aby z dobrym zyskiem prowadzić własny biznes?


Zakładasz firmę bo masz pasję? Zobacz czy jesteś na dobrej drodze…

Właściciele małych firm zwykle zakładają biznes, gdyż uważają że najlepiej wyjdzie im to co lubią robić. I poniekąd słusznie. Pytanie tylko czy produkt lub usługa, która jest podstawą ich działalności niesie za sobą wartość dla klientów? Jeżeli ktoś lubi piec ciasta czy od razu powinien otwierać cukiernię? Sama pasja do prowadzenia biznesu nie wystarczy. Z chwilą gdy otworzysz cukiernię zrozumiesz, że chodzi tu o wiele więcej niż tylko o kremówki papieskie czy bezglutenowe muffiny. Będziesz musiał czekać na klientów, zadbać o reklamę, zajmować się księgowością, zamawiać produkty i zamiatać podłogi. To świetnie że kochasz piec ciasta – ale cukiernię otwórz dlatego, że chcesz prowadzić biznes. Zanim rzucisz pracę na etacie, upewnij się, że jesteś przygotowany na przykład na sprzedaż i kontakt z klientem, oraz na wszystkie aspekty związane z prowadzeniem firmy, takie jak finanse, księgowość czy marketing.

Etat czy firma? 

W Polsce blisko dwa i pół miliona osób prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Są to tak zwane mikroprzedsiębiorstwa. Część z tych firm być może nie dotrwa do roku działalności, a część rozwinie się w prawdziwe firmy. Co o tym zadecyduje? Wielu młodych ludzi kończy studia, zaczyna pracować i poszukiwać pasji, pomysłu na życie. Niestety w przeważającej większości, ani szkoła, ani rodzice nie wyposażyli ich w umiejętności, pozwalające określić życiowe cele i ich realizację. Dlatego nierzadko spotykamy ludzi, którzy przeciwstawiają swoje marzenia pracy, co blokuje ich skuteczność i powoduje depresję. Niektórzy rezygnują z pracy etatowej na rzecz własnej działalności, oczekując że dopiero wtedy zrealizują własną życiową misję.
Niestety często bywa tak, że zamiast budować firmę, tworzą dla siebie etat. Starają się znaleźć klientów na swój produkt czy usługę, czasami z różnym skutkiem. Z budowaniem firmy nie ma to jednak nic wspólnego. Oprócz własnej pasji, która jest niewątpliwie kluczowym napędem do osiągania sukcesów, liczy się wiedza jak ten sukces osiągnąć. Jeżeli zakładamy firmę musimy mieć plan. Musimy zadać sobie fundamentalne pytania, na które trzeba odpowiedzieć przed założeniem firmy: czy mój produkt lub usługa będą przydatne, czy wniosą jakąkolwiek wartość dla pojedynczych osób, firm, czy organizacji?

Misja, wizja, cel – to nie są puste słowa

Gdy mamy pomysł na biznes, który daje wartość innym, opracujmy kilkuletni plan rozwoju z jasno nakreśloną wizją, misją, celami i sposobami ich realizacji, oraz ze strategią wyjścia jak np. sprzedaż firmy. Jeżeli nie czujesz się na siłach zrobić tego sam – zwróć się o pomoc do specjalistów. W przeciwnym wypadku istnieje wysokie ryzyko, że staniesz się więźniem własnego biznesu, czyli osobą bez której biznes nie działa. Jeżeli Twoja firma będzie miała wartościowy produkt/usługę, własną misję i cele, pojawią się przed nią ogromne możliwości rozwoju. Właściciel takiej firmy będzie miał szansę na zatrudnienie menedżerów i odsunięcie się od codziennej pracy, a firma będzie nadal dobrze funkcjonować. Taką firmę będzie można zyskownie prowadzić lub sprzedać.
Jeżeli nadal chcesz prowadzić cukiernię, bo kochasz piec ciasta, połącz to z pomysłem jak z Twoim produktem dodać wartość innym w długim terminie, z kilkuletnim biznesplanem i klarownie określoną strategią wyjścia. To zadecyduje czy – wśród dwóch i pół miliona mikroprzedsiębiorstw – wygrasz i rozwiniesz biznes. Pasja jest ważna – ale sama pasja nie wystarczy.

Może Cię również zainteresować:

7 sposobów na efektywne prezentacje biznesowe >>

10 rzeczy, których nie należy robić przed pójściem do pracy >>

3 strategie zachowania spokoju w pracy >>

5 toksycznych przekonań, które uniemożliwiają osiągnięcie sukcesu >>

6 komentarze w temacie “PASJA NIE WYSTARCZY, ABY OTWORZYĆ WŁASNY BIZNES?

 1. Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji 🙂
  „Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych”
  ciekawe..

  • to prawda 🙂 dobry temat na następny arykuł. Jeżeli interesuje Pana konkretna branża czy aspekt w tym temacie – proszę dać znać – napiszemy artykuł na życzenie

 2. Współczesne przedsiębiorstwa chcą, aby ich usługi doradcze miały charakter kompleksowy, całościowy i wielopłaszczyznowy, co jest zgodne z oczekiwaniami klientów. Pojedyncze firmy konsultingowe to najczęściej mikro i małe przedsiębiorstwa niemogące sobie pozwolić na świadczenia pełnego zakresu usług, co przekłada się na spadek ich konkurencyjności. Dlatego tak ważne jest powstanie klastra umożliwiającego transfer wiedzy i innowacji między przedsiębiorstwami tej branży, w które obecnie konkurencja jest bardzo duża, co przyczynia się do spadku ogólnego poziomu zaufania. Skupinie na konkurencji uniemożliwia także efektywne tworzenie innowacyjnych rozwiązań i hamuje potencjalny efekt synergiczny, który może zostać osiągnięty jedynie dzięki kooperacji, np. kooperacji zaistniałej w ramach klastra.

 3. Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce ukazuje, że województwo śląskie stoi na średnim poziomie pod względem rozwoju przedsiębiorczości. W 2010 roku ten obszar administracyjny był na czwartym w kraju pod względem liczny nowopowstałych MŚP na 1000 mieszkańców i szóstym pod względem zlikwidowanych MŚP na 1000 mieszkańców.

 4. Święte słowa. Firma nigdy się nie utrzyma jeśli nie będziemy mieć serca do jej prowadzenia. Warto też mieć dobrych sojuszników, którzy mogą wpłynąć na rozwój firmy. Mówię to o biurze rachunkowym takim jak np. payroll services poland i doradcę finansowego. Myślę, że taki duet może być bardzo pomocny. Pozdrawiam serdecznie!

 5. Może nie opieram się na pasji ale raczej na skończonej szkole, chciałabym się zająć projektowaniem i produkcją linii produkcyjnych, pewnie zastanawiacie się o czym ja mówię 😀 chodzi o mniej więcej coś takiego: http://www.lgms.pl , taka logistyka jak najbardziej mi się podoba i chciałabym się tym zająć. jak myślicie uda mi się?

Dodaj swoją odpowiedź w tym temacie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *