Chcesz zwiększyć swoją produktywność? Zastosuj proste triki.

Twoja firma

Czy kiedykolwiek czułeś, że nie robisz wystarczająco dużo, jak na swoje możliwości? Masz głowę pełną pomysłów, lista zadań ciągle rośnie, a czasu jest coraz mniej? Mógłbyś osiągać o wiele więcej każdego dnia nie wpadając w pracoholizm. Przeczytaj poniższe rady i zastosuj je w pracy, a Twoja produktywność wzrośnie.

1. Spokojnie zacznij dzień.

Wpływ uczuć i emocji na wykonywanie zadań jest kluczowy. Standardowe techniki służące utrzymaniu produktywności często nie biorą tego pod uwagę, więc lepiej sprawdzają się u robotów niż ludzi. Jeśli zaczniesz dzień spokojnie, łatwiej skupisz się na wykonaniu odpowiednich zadań. Gdy budzisz się i od razu rozpoczyna się zamęt – w biegu zjadasz śniadanie, spóźniasz się do pracy, dzwonią telefony, przychodzą e-maile - spędzisz cały dzień próbując zaradzić temu, co Cię spotyka. W takiej sytuacji tracisz z oczu cel i całą energię wkładasz jedynie w omijaniem przeszkód, które wyrastają na Twojej drodze. Spróbuj rozpocząć dzień powoli i leniwie. Obudź się wcześniej tak abyś nie musiał się spieszyć. Rano zrób coś co sprawi Ci przyjemność i dobrze nastroi na resztę dnia. Może to być po prostu filiżanka aromatycznej włoskiej kawy. Pracę rozpocznij od projektu, który Cię szczególnie ciekawi.

2. Nie sprawdzaj e-maili rano.

Wiele osób nie może sobie wyobrazić pierwszych minut w pracy bez sprawdzenia skrzynki mailowej czy profilu na facebooku. Błąd! Dlaczego? - sam stawiasz siebie w sytuacji, w której jedyne co możesz zrobić, to zareagować na otrzymaną informację. Przychodzi e-mail i nagle okazuje się, że poświęcasz swoje najlepsze godziny, aby realizować czyjeś plany, nie swoje. Pozwalasz zakłócać swoją pracę komukolwiek, kto wrzuci coś do twojej skrzynki pocztowej. Jeśli tylko jest to możliwe, nie sprawdzaj swoich e-maili przez pierwszą godzinę lub dwie, a poświęć ten czas priorytetom.

3. Zanim coś zrobisz, zastanów się czy w ogóle warto to robić.

Większość technik zarządzania czasem skupia się na tym, jak wykonywać czynności szybko i wydajnie. Prawda jest taka, że większość rzeczy, które ludzie robią szybko nie powinna być w ogóle robiona. Zabawne jest kiedy narzekamy, że mamy mało czasu, a następnie ustalamy priorytety tak, jakby czas był nieograniczony. Zanim weźmiesz się do pracy zadaj sobie pytanie „Czy właściwie muszę to zrobić? Czy zrobienie tej rzeczy zbliży mnie do celu?” Rób tylko to, co jest ważne i... nic więcej.

4. Opracuj własny rozkład dnia.

Produktywni ludzie mają opracowaną technikę wykonywania zadań ważnych. Ustalenie indywidualnego rozkładu dnia jest bardziej efektywne niż poleganie na samodyscyplinie. Pozwolenie sobie na robienie tego, czego nie zaplanowaliśmy, jest demotywujące i prosi się o porażkę. Znajdź odpowiedź na pytania: Jakie czynności faktycznie przybliżają Cię do osiągnięcia celu/sukcesu? Jakie czynności pogarszają twoją produktywność i odciągają uwagę od tego, co ważne?

5. Sprecyzuj wieczorem cele na następny dzień.

Obudź się ze świadomością, co w danym dniu jest ważne, zanim "nagłe wypadki" wtargną do Twojego życia, a skrzynka pocztowa wyda Ci nowe polecenia. Określ poprzedniego dnia jedno lub dwa zadania do wykonania przed lunchem. Staraj się zakończyć każdy dzień w taki sam sposób - uporządkuj swoje biurko i zrób listę rzeczy do wykonania jutro. Jeśli sprecyzujesz i zapiszesz swoje cele, łatwiej będzie Ci je osiągnąć.

Może Cię również zainteresować:

10 rzeczy, których nie należy robić przed pójściem do pracy >>

3 strategie zachowania spokoju w pracy >>

8 metod na pozbawienie pracowników motywacji >>

7 sposobów na efektywne prezentacje biznesowe >>

10 powodów, dla których warto pić wodę >>